Zalety pobytu w miejscowości Primorsko

 
Primorsko (bułg. Приморско) - mała miejscowość w południowo-wschodniej Bułgarii, położona na półwyspie nad Morzem Czarnym, w obwodzie Burgas obok słynnego rezerwatu Ropotamo. W okresie wakacyjnym liczba turystów sięga 50 000 - 60 000, mieszkańców stałych miasteczko liczy ok. 5000. Primorsko ożywa nocą, wtedy czynne są liczne atrakcje.
 
Atrakcje w primorsku
 
Piękno zawdzięcza ciepłemu południowemu klimatowi, jak również walorom przyrodniczym pobliskiego parku krajobrazowego. Duża ilość lasów, wzgórza oraz morskie powietrze sprawiają, że odpoczywa się tutaj wyśmienicie.
 
Dwie zagospodarowne piaszczyste plaże północna i południowa, udostęniają plażowiczom skutery wodne, deski surfingowe oraz zestawy kitesurfing’owe. Organizowane jest pływanie na bananie, pompowanych olbrzymich kołach lub loty na spadochronie ciągniętym przez motorówkę. Dla najmłodszych dostępny jest park wodny, wesołe miesteczko i plac zabaw.
 
Wieczorem miasteczko "budzi się" do życia. Mnóstwo kawiarenek, knajpek, restauracji, otwiera swoje podwoje dla turystów z całej europy, wabiąc ich zapachami kuchni bułgarskiej, śródziemnomorskiej  jak i kuchni orientalnej. Znajdziemy tu wszystko od dyskotek, koncertów na żywo oraz wieczorów spędzanych licznie na balkonach, po ogromną ilość sklepów, sklepików i stoisk z odzieżą, kosmetykami i bibelotami, w których panie napewno znajdą coś dla siebie.
 
Całość dopełnia bliskość starobułgarskich, pełnych uroku miejscowości Sozpol i Nessebar oraz Turcji z oddalonym o 350 km Istambułem z jednym z największych w Europie bazarów Kapali Carsi.

Będąc w Primorsku, warto zobaczyć:

 • Beglik Tash - tracka świątynia megalityczna.
  Beglik Tash - tracka świątynia megalityczna. Położona na północ od miejscowości Primorsko. 
   
  Do Beglik Tash można wybrać się zarówno pieszo jak i samochodem. Droga jest wąska i mało uczęszczana, ale asfaltowa, a otaczająca nas przyroda daje wytchnienie od gwaru miasta i głośnych plaż. Ostatni odcinek drogi, około 1300 metrów, nie nadaje się do jazdy "zwykłym" samochodem  i lepiej zostawić go na  przydrożnej łące służącej za parking. 
   
  Dla osób które skorzystają z opcji parkingu 15-to minutowy spacer pośród "pięknych okoliczności przyrody" doprowadzi je do płaskiej, choć nieco pochylonej polany, na brzegu której znajdują się głazy pochodzenia wulkanicznego, zatopione u podstawy w zastygłej lawie. Po wyjściu z lasu na polanę, widok na Beglik Tash jest imponujący. Kilku i kilkunastometrowej wysokości głazy, które napewno ważą dziesiątki ton, układają sie w charakterystyczne formacje, a płaskie rozlewisko zastygłej lawy, niewątpliwie było sceną ciekawych wydarzeń w zamierzchłych czasach.
   

   

 • Aquapark - AQUALAND w Primorsko
  Zapraszamy do odwiedzenia aquaparku AQUALAND w Primorsku, który oferuje mnóstwo rozrywek nie tylko dla najmłodszych! 
   
  Dzieci mogą bawić się na zjeżdżalniach Rolba, Cobra, Elephant, Clown, Black Hole, Kamikaze, Tsunami, Wirówka, Lazy River.
   
  Poza basenami wokół których znajduja się leżaki i parasole, do dyspozycji gości jest kawiarnia, pizzeria, cukiernia i BAR. Dodatkowo w kompleksie znajduje sie kryty basen o wymiarach olimpijskich. Można skorzystać z doskonale wyposazonego centrum Fitness, lub poddac się zabiegom które oferuje rozbudowane i profesjonalne SPA. Poza masażami, jest szeroki wybór zabiegów z użyciem olejków eterycznych a w szczególności  olejku różanego.
  W sezonie letnim istnieje mozliwość wynajęcia kortów tenisowych oraz sprzętu.

 • Sezopol najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża.
  W odlełosci 18 km od Primorska, leży najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża - Sozopol. Znajduje się on na malowniczym, skalistym półwyspie i jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych kurortów czarnomorskich.
  Liczy ok. 5000 mieszkańców. W 610 r. p.n.e. przybyli to osadnicy z Miletu polożonego w Azji Mniejszej, i zalożyli miasto Apolonia, ku czci greckiego Boga - Apolla. Rozwój miasta był związany z kwitncym handlem z ówczesnymi wielkimi centrami gospodarczymi starej Hellady - Atenami, wyspami Rodos, Hios i Lesbos. Miasto stalo się centrum rozwoju kultury i sztuk pięknych. W czasach zaborów tureckich starożytne chramy i średniowieczne cerkwie zostały zniszczone. W czasach późniejszych ludność pobudowala niskie cerkiewki i małe kapliczki, niektóre z nich istnieją do dziś. Po okresie zastoju następuje rozkwit w XVIII i w pocz. XIX w., kiedy to pobudowano znane ze swojego charakterystycznego stylu sozopolskie domy mieszkalne. Są to budynki z suterenami i częścią parterową z kamienia, oraz obudowanymi drewnem piętrami wyższymi.
  Ten styl i romantyczne piękno miasteczka przyciąga artystów - malarzy, poetów, muzyków.  Dziś Sozopol jest miastem łączącym dawne epoki ze współczesnością, jego nowoczesna część stanowi dopełnienie starej, stylowej architektury. Terminy i koszt wycieczek z polskim przewodnikiem dostępne są u Rezydenta, możesz także skontaktować się z nami, dopytując szczegóły.
 • Rezerwat w Ropotamo - wyprawa łodzią po rzece Ropotamo.
  Wyprawa łodzią po rzece Ropotamo, podczas której można w pełni wypocząc wśród zieleni i wyrastających gór, w wyjątkowo malowniczym miejscu, ktore słynie z lilii wodnych i olbrzymich wydm. W rzece pływa wiele ryb, a w parku można spotkać sarny, dziki, jelenie i wiele gatunków ptaków śpiewających. Cała  roślinność, sprawiająca wrażenie lasu podzwrotnikowego, i zwisa nad spokojnymi wodami.....  Wycieczka ta odbywa się na wygodnej, osłonietej od słonca łodzi i trwa okolo 1 godzinę oraz konczy sie przy malowniczym ujściu rzeki.
  Aby się dostać do przystani gdzie odpływają barki, trzeba udać się pieszo lub rowerem  w kierunku
  Burgas i przed mostkiem skręcić w głąb lasu. Koszt oraz organizację możecie Państwo uzgodnić z Rezydentem, bądź dzwoniąc do nas bezpośrednio.
 • Nesebar

  Nesebar - jest bajecznie malowniczym zakątkiem, położonym na małym, skalistym półwyspie. 

   

  Neseber jest bajecznie malowniczym zakątkiem, położonym na małym, skalistym półwyspie. Z lądem łączy go ciasna grobla o dł. 400 metrów. Miasteczko to jest oddalone o 36 km od Burgas w kierunku północno-wschodnim i o 427 km na wschód od Sofii. Jest to jedno z najstarszych miast w Europie, istnieje już od 5000 lat, dlatego znajduje się w wykazie pomników kultury UNESCO.
  Neseber był początkowo warowną osadą tracką, potem przekształcił się w greckie polis, kolonię rzymską, a następnie stał się centrum prowincji bizantyńskiej i bułgarskiej. Okres największego rozkwitu miasta datuje się na X wiek, pozostawało ono wtedy w granicach państwa cara Iwana-Aleksandra. W trakcie jego rozbudowy otrzymano wiele darów pieniężnych od fundatorów, dzięki którym wzniesiono 40 cerkwi i monasterów.
  Dziś Neseber jest cieszącym się wielkim powodzeniem centrum turystycznym. Stary Neseber przyciąga pięknem zabytkowych, odrestaurowanych domów w stylu bułgarskiego Odrodzenia. Do dziś zachowaly się mury obronne i piękne, stylowe cerkiewki. Koszt i terminy wycieczek z polskim przewodnikiem dostępne są u Rezydenta, bądź po wcześniejszym kontakcie z nami - właścicielami Apartamentów. Zapraszamy.
   

 • Istambuł - orientalne miasto o wielowiekowej historii
  Najczęściej wybieraną wycieczką fakultatywną jest wycieczka autokarowa do położonego nad Bosforem Istambułu - orientalnego miasta o wielowiekowej historii. Do Tureckiej granicy z Primorsko jest zaledwie 60km, a do samego Istambułu 350km. 
  W programie jest  zwiedzanie miasta z przewodnikiem lokalnym, m.in. hipodrom, pałac sułtanów „Top Kapi", błękitny meczet, "Haga Sofia". Czas wolny na słynnym rynku „Kapała Czarszy” lub dla chętnych rejs statkiem po Cieśninie Bosfor (dodatkowo płatny). Przy wycieczce 2-dniowej dla chętnych liczne wycieczki fakultatywne np. Istambuł nocą lub wizyta w tureckim lokalu z programem artystycznym i kolacją. Drugiego dnia zwiedzanie letniego Pałacu Sułtańskiego „Bejljarbejs” i obiad. Wymagane są paszporty , a wizę wyrabia się na granicy.
   
  Wyjazdy autokarowe z polskim przewodnikiem są we wtorki i czwartki, jednak dla grupy chętnych możemy zorganizować wyjazd indywidualny prywatnym busem. Więcej informacji udzieli na miejscu Rezydent. Wstępnie też możemy uzgodnić terminy i kwoty z Państwem telefonicznie.
   
  Istambuł - orientalne miasto o wielowiekowej historii

 

 

 

 
Zainteresuj się dalszą częścią oferty w ciepłym klimacie Morza Czarnego.
Rozpocznij już dziś rezerwując miejsce, aby w luksusie spędzić czas, gdzie odpoczniesz od dnia codziennego.
 
tel.: 0048 517 686 600 (PL)  | krisjagoda@gmail.com

 

Dane kontaktowe :  tel.: +48 517 686 600 (PL)

www.nawakacjebulgaria.pl